Fagpressen går bredt ut: Nå skal alle redaktørene høres
Alle 230 redaktører vil få tilsendt en undersøkelse på mandag.
På mandag går startskuddet for Fagpressens største kartlegging av redaktørrollen i fagmediene.
Fagpressen ønsker å vite mer om redaktørenes rammevilkår og opplevelse av redaktørfrihet. Derfor gjennomfører vi for tiden en spørreundersøkelse, som går ut til alle våre 230 redaktører.
Undersøkelsen gjennomføres av Norsk Gallup/Fifty5Blue (tidligere Kantar Media) på vegne av Fagpressen, og vil komme på e-post i løpet av neste uke. Det tar 5-10 minutter å svare.
Målet er å få et mer presist og representativt bilde av hvordan fagpresseredaktører opplever hverdangen, spesielt sitt forhold til eiere.
– For oss er det helt avgjørende å få et godt kunnskapsgrunnlag om situasjonen for fagpresseredaktørene. Derfor håper vi virkelig at så mange som mulig tar seg tid til å svareår de mottar e-posten fra Norsk Gallup, sier Per Brikt Olsen i Fagpressen.
Avsender vil være Norsk Gallup. I emnefeltet vil det stå: Redaktørundersøkelse for Fagpressen. Om du ikke har mottatt noen undersøkelse i løpet av mandag, så sjekk spam-filter.
Reagerte på svakt grunnlag
Bakgrunnen for initiativet er Redaktørundersøkelsen 2025 i regi av Norsk Redaktørforening, som ble presentert under Norsk Redaktørforenings høstmøte i november i fjor.
Her svarte totalt 301 redaktører, men bare 36 av disse kom fra fagpressen. Likevel ble enkelte funn løftet frem som indikasjoner på situasjonen i hele fagpressen.
Blant annet svarte 25 prosent av fagpresseredaktørene i undersøkelsen at de opplever at prinsippene i Redaktørplakaten og Medieansvarsloven er under press.
– Når bare et fåtall fagpresseredaktører har svart, blir det vanskelig å vite om dette gir et riktig bilde. Derfor ønsker vi nå å undersøke dette grundigere, og bredere, sier Olsen i Fagpressen.
Skal gi et tydeligere bilde
Fagpressen representerer i dag over 230 redaktørstyrte fagmedier, og ambisjonen er at den nye undersøkelsen skal gi et langt mer representativt bilde av situasjonen i bransjen.
Blant temaene som kartlegges er:
-
forholdet til eiere og styrer
-
opplevd redaksjonelt press
-
kunnskap om redaktøransvaret
-
mulighet for faglig sparring i hverdagen
Undersøkelsen inkluderer også konkrete spørsmål om eiere har forsøkt å påvirke redaksjonelle prioriteringer eller publiseringer .
– Fagmediene er en viktig del av det norske mediemangfoldet, men skiller seg ofte fra andre redaksjoner både i størrelse og organisering. Derfor er det viktig at vi får kunnskap som faktisk treffer vår del av bransjen, sier Olsen.
Viktig for hele fagpressen
Fagpressen understreker at resultatene vil få betydning for organisasjonens videre arbeid, både faglig og politisk.
– Dette handler om å forstå situasjonen bedre, slik at vi kan støtte redaktørene der behovene faktisk er. Jo flere som svarer, desto sterkere blir kunnskapsgrunnlaget vårt.
Oppfordringen er derfor tydelig:
Følg med på innboksen på mandag, og sett av noen minutter til å svare.