Simen Næss Hagen, redaktør for Parc Fermé Joakim Stenløs / Parc Fermé
Simen Næss Hagen, redaktør for Parc Fermé Joakim Stenløs / Parc Fermé

Parc Fermé lanserer eget bilsportmagasin

Mens mange norske medier legger ned papirutgaver, satser bilsportmediet Parc Fermé på et nytt magasin. Den første utgaven etter planen kommer 18. januar 2027 , ti år etter at nettstedet ble lansert.

Publisert Sist oppdatert

Parc Fermé vil gi bilsporten sitt eget papirmagasin igjen. Satsingen kommer nesten ti år etter at de siste utgavene av det tradisjonsrike Racing-magasinet forsvant fra markedet.

I januar 2027 er det også ti år siden Parc Fermé så dagens lys som nettside. Nå markerer nisjemediet jubileet med å lansere et eget magasin.

– Etter at Parc Fermé begynte å få fotfeste i miljøet og i mediebransjen, har jeg i mange år hatt en drøm om å lage et eget trykket magasin. Men så lenge nettsiden ble drevet som et enmannsshow, har det aldri vært aktuelt å realisere den, sier daglig leder og redaktør Simen Næss Hagen i en pressemelding.

Den første utgaven skal distribueres til alle årsabonnenter uten ekstra kostnad. Magasinet vil også bli tilgjengelig i nettbutikken og for løssalg på arrangementer der Parc Fermé er til stede.

Fra økonomisk usikkerhet til ny satsing

De siste årene har vært preget av økonomiske svingninger for nisjemediet. For omtrent ett år siden var situasjonen så krevende at nedskalering og i verste fall nedleggelse var aktuelle utfall. Siden den gang har utviklingen snudd.

Ifølge Parc Fermé har antallet abonnenter nesten doblet seg siden august 2025, samtidig som økonomien har stabilisert seg betydelig.

Redaksjonen har også blitt styrket. Joakim Stenløs har det siste året jobbet på heltid som journalist og med andre sentrale redaksjonelle oppgaver. Frilansjournalistene Karl Naadland Janz og Fredrik Nilsen har bidratt til kontinuitet i dekningen av norsk og internasjonal bilsport.

Det gir redaksjonen et bedre grunnlag for å satse på papir, i en tid da mange andre mediehus velger å redusere eller avvikle sine papirutgaver.

– Jeg har lenge vært usikker på om vi både har kapasitet og om det er liv laga for at en liten mediebedrift som oss kan lansere et papirprodukt. Det krever helt andre prosesser enn å skrive en artikkel i et publiseringssystem og trykke på grønnknappen, sier Næss Hagen.

Det siste året har han undersøkt interessen for et magasin og vurdert om satsingen er økonomisk forsvarlig.

– Enn så lenge er det ingenting som tyder på at dette ikke er et ønsket produkt. Tvert imot. Og da er det ingen grunn til å holde tilbake, sier han.

Parc Fermé vil stå for den redaksjonelle produksjonen og utformingen av magasinet uten å hente inn eksterne ressurser til dette arbeidet.

Fire utgaver i 2027

Den første utgaven er planlagt distribuert 18. januar 2027, uka før VM-sesongen i rally starter. Parc Fermé vil tilpasse de øvrige utgivelsene til bilsportkalenderen for å treffe leserne på best mulig tidspunkt gjennom året.

Målet er å gi ut fire utgaver i løpet av 2027, med mulighet for flere dersom satsingen lykkes.

– Den overordnede planen vår er å gi ut totalt fire utgaver i løpet av 2027, hvis alt går som vi håper, og kanskje litt til. Vi må bruke erfaringene fra den første pilotutgaven til å se hvordan dette blir mottatt, og om det lønner seg. Den store intensjonen er å produsere et magasin over fire terminer, med nøye planlegging av utgivelsene ut fra hvordan bilsportsesongen forløper, sier Næss Hagen.

– Med mindre alt går til skogs med pilotutgaven, satser vi på at vårt andre magasin kommer ut 18. april, sier redaktøren.

Powered by Labrador CMS