Forbundet Styrke som har medlemmer innen blant annet olje, gass, ledelse og teknikk, har sagt opp avtalen med LO Media om produksjon av Magasinet Styrke.

LO-forbund sier opp avtale – fagblad kan bli lagt ned

LO-forbundet Styrke har sagt opp avtalen med LO Media om produksjon av Magasinet Styrke.

Det kom frem i en artikkel publisert på Journalisten mandag

Oppsigelsen innebærer at bladet, som utkommer fire ganger årlig til forbundets over 80.000 medlemmer, kan bli lagt ned ved utgangen av 2025. Redaktør Tonje Paulsen Solem bekrefter oppsigelsen, men ønsker ikke å utdype. 

LO Media-klubbleder Meret Jansen opplyser at 3,5 årsverk er berørt, og at usikkerheten gjør at andre stillingsutlysninger er satt på vent. Jansen frykter at forbundet legger ned bladet for å å få kontroll på informasjonen selv.

Forbundet Styrke, og administrativ leder Martin Steen kaller bekymringen «totalt skivebom» og understreker til Journalisten at forbundet vil videreutvikle LO Media og FriFagbevegelse. Han peker på at papirbladenes relevans er kraftig svekket, og at midlene må dreies mot digitale plattformer.

– Vi er svært opptatt av å videreutvikle og modernisere LO Media og FriFagbevegelse under Redaktørplakaten. Presse- og ytringsfriheten har vært – og er – avgjørende viktig for demokratiet vårt – og en sterk fagbevegelse. Det har vi vært tydelige på gjennom hele prosessen. Tidene forandrer seg. Det kan de fleste mediehus i Norge og i verden skrive under på, sier han til Journalisten.

Det pågår en dialog mellom forbundene som er representert i LO Media-styret og Styrke om å komme fram til løsning og videre samarbeid.

Powered by Labrador CMS