
Blir programledere på Fagpressedagen
Tirsdag 18. november arrangeres Fagpressedagen 2025 på Hotel Bristol i Oslo.
Da samles 200 fagpressefolk – redaktører, journalister, utgivere og andre mediebransjefolk – til en dag fylt med faglig påfyll og debatt.
Årets programledere er Hanne McBride, redaktør i Medier24, og Danby Choi, redaktør i Subjekt. Medier24 og Subjekt er fagpressemedier.
Meld deg på Fagpressedagen her.
Forretningsmodeller, KI og journalistikk
På programmet står temaer som:
- digitalising av fagpressen
- fremtidens papirdistribusjon
- nye og tradisjonelle forretningsmodeller
- publiseringsstrategier
- kunstig intelligens og kreativitet
- fremtidens journalistikk
- medietilstanden og annonsestatusen i Norge og hva du kan forvente neste år
- foredrag med Tellef Raabe og Bente Sollid,
- flere navn og programposter kommer
I tillegg presenteres nye medietall som gir et oppdatert bilde av utviklingen i fagpressen, blant annet offentliggjøres Fagpressens opplag og brukertall.
– Fagpressedagen er årets store møteplass for alle som brenner for journalistikk, innsikt og faglig dybde. Her får du påfyll, inspirasjon og viktige diskusjoner om hvordan vi sammen skal utvikle fagpressen videre. Jeg håper virkelig mange blir med oss på Bristol 18. november, sier Fagpressens leder Per Brikt Olsen.
Meld deg på Fagpressedagen her.
Digitalisering i sentrum
Digitaliseringen av fagpressen blir et av hovedtemaene på årets konferanse. Fagpressens nettsider når daglig 750 000 unike brukere, og stadig flere lesere velger den digitale inngangen til fagmediene.
Samtidig står bransjen overfor store spørsmål om fremtidens papirdistribusjon.
I dag har over 180 av Fagpressens 230 medlemmer fortsatt papirutgave, med et samlet opplag på 3,2 millioner eksemplarer. Rapporten fra postutvalget, levert tidligere i år, anbefaler at postkassedistribusjon av aviser og blader kuttes fra første kvartal 2027. Regjeringen har varslet overgang til én postdag i uka fra samme år, og endringer i postloven sendes snart på høring.
Dette reiser spørsmål om hvordan papir fortsatt kan fungere som en medlemsfordel, og hvordan digitale løsninger som plussutgaver og identifikasjonsløsninger, kan og bør utvikles videre.
Innovasjon og utvikling
2025 markerer også et viktig gjennomslag for fagpressen: For første gang er fagmediene åpnet for å søke midler gjennom tilskuddsordningen for innovasjon. Ordningen bygger på prinsipper fra medieansvarsloven, og gir nye muligheter til utvikling og omstilling i bransjen.
Kultur og fellesskap
Fagpressedagen er ikke bare faglig påfyll – det er også en møteplass for hele bransjen. Som tidligere år blir det både mat og musikk, blant annet den tradisjonsrike julelunsjen i Bristols storsal.
Meld deg på Fagpressedagen her.
Fakta om Fagpressen
- Representerer 230 medier innen redaktørstyrt journalistikk
- Har et samlet papiropplag på 3,2 millioner eksemplarer
- Når daglig 750 000 digitale brukere
- Omfatter rundt 750–800 journalister og redaktører