Det nye lederprogrammet ble lansert under Medieleder i Trondheim i juni. Oppstart til høsten.
Det nye lederprogrammet ble presentert av Hildegunn Soldal under Medieleder-konferansen i Trondheim tidlig i juni. Oppstart til høsten.

Fagpressen oppretter to stipendplasser til nytt lederprogram

Fagpressen ønsker å bidra til å styrke lederkompetansen i fagmediene. Derfor har styret besluttet å finansiere to to plasser på det nyoppretta lederprogrammet til IJ.

Publisert Sist oppdatert

Som en ekstraordinær satsing, i tillegg til de opprinnelige planene for året, har styret i Fagpressen funnet rom til å finansiere to plasser på Institutt for journalistikks nye lederprogram «Hvordan lede i en kaotisk tid».

Lederprogrammet ble lansert i forrige uke under medielederkonferansen i Trondheim, og er utviklet for ledere i mediebransjen som står midt i teknologiske, redaksjonelle og organisatoriske endringer, og som ønsker å utvikle seg videre som ledere.

– Fagpressen ønsker å investere i framtidens ledere i fagmediene. Bransjen står overfor store endringer, og behovet for kompetente ledere som kan håndtere usikkerhet, teknologiutvikling og omstilling har aldri vært større, sier administrerende direktør Per Brikt Olsen.

Skal styrke ledere i fagmediene

Lederprogrammet går over ni måneder og består av fire samlinger i Oslo og London. Deltakerne skal arbeide med et strategisk prosjekt fra egen virksomhet gjennom hele programperioden, samtidig som de får faglig påfyll, ledertrening og tilgang til et nettverk av medieledere.

Programmet ledes av Hildegunn Soldal, som har mer enn 25 års erfaring fra den digitale mediebransjen i Norge og Storbritannia.

Temaene spenner fra strategisk ledelse og bruk av kunstig intelligens til læringskultur, innovasjon og gjennomføring av endringsprosesser.

Kun 12 deltakere

Det er plass til 12 deltakere på programmet, og deltakeravgiften er på 79 000 kroner, i tillegg kommer kostnader til studieturen til London.

To ledere fra fagpresse, som kommer med på lederprogrammet, vil gjennom søknad få dekket sine kostnader av Fagpressen. Det vil bli opprettet en stipendkomité med representanter fra lederprogrammet, Institutt for journalistikk og Fagpressen.

Søkere som ønsker å stipend, må merke søknaden med «søker stipend fra Fagpressen». Aktuelle kandidater vil deretter bli kontaktet av Fagpressen.

Programmet starter med første samling i november 2026. Datoene for samlingene blir offentliggjort i august.

Powered by Labrador CMS