
Fritt Ord-støtte til fem fagpresseredaksjoner
Forsvarets forum får hele 200 000 kroner fra Fritt Ord. Forskerforum, H magasin, Idrettspolitikk.no og Altinget får også støtte til prosjekter.
Fritt Ord har offentliggjort hvem som har fått støtte på september-tildelingen. Av 13 tildelinger, er hele fem til medlemmer i Fagpressen.
Altinget - "Sakprosaanmeldelser 2025-26" - kr 75 000
Forskerforum - "Debattsatsing om forskerlivet" - kr 100 000
Forsvarets forum - "Soldatenes stemme" - kr 200 000
Humanist Forlag/H magasin - "H magasin 3/2025 MAKT" -kr 50 000
Idrettspolitikk.no - "Fotball-VM i Donald Trumps verden" - kr 100 000
Forsvarets forum skal ut i felt og se på de vernepliktiges opplevelse av førstegangstjenesten. Målet til prosjektet er å komme i kontakt med de unge vernepliktige i det norske forsvaret og få stemmene deres ut i det offentlige ordskiftet på alle plattformene til Forsvarets forum; nett, sosiale medier, papirmagasin og podkast.
- I en tid med økende geopolitiske spenninger og økt frykt for krig ønsker vi å reise til tre ulike militærleire for å snakke med soldatene om livet i leir, deres bekymringer og tanker knyttet til forsvars- og sikkerhetspolitikk, sier redaktør Anne Karin Pessl-Kleiven til Fritt Ord.
- Det er gledelig at vi har så gode prosjekter å søke med, og at de derfor oppnår støtte fra Fritt Ord. Vi ønsker alle de fem prosjektene lykke til med arbeidet, og vi gleder oss til å se, høre og lese resultatene, sier adm. dir. Per Brikt Olsen i Fagpressen.